Blog z kuchnią na okrągło

Wybór patelni grillowej – co warto wiedzieć?

Poszukując nowych elementów wyposażenia kuchni, wiele osób zastanawia się nad tym, jak wybrać patelnię grillową. Naczynia z tej kategorii są wyjątkowo praktyczne i cenione przez amatorów gotowania. Grillowanie uznaje się powszechnie za jedną ze zdrowszych metod przyrządzania potraw. Dzięki odprowadzającym tłuszcz rowkom, takie akcesoria umożliwiają przygotowywanie grillowanego pożywienia we własnym mieszkaniu. Na co warto zwrócić uwagę, poszukując odpowiedniej patelni?

Rodzaje grillowych patelni

Naczynia z tej kategorii mogą posiadać kształt okrągły, owalny, prostokątny lub kwadratowy. Wybór formy i rozmiaru warto uzależnić od osobistego zapotrzebowania. Korpus patelni zrobiony jest zwykle z żeliwa, stali lub aluminium. Uchwyty mogą być wykonane z drewna lub innego nie nagrzewającego się materiału. Oprócz metalu wykorzystanego do stworzenia korpusu, wiele patelni posiada dodatkowe powłoki ograniczające przywieranie. Mogą to być warstwy teflonowe, ceramiczne lub kamienne.

Jak wybrać odpowiedni model?

Za najbardziej trwałe i odporne na zniszczenia uznaje się patelnie stalowe. Takie akcesoria mogą być swobodnie wykorzystywane w piekarnikach i na kuchenkach indukcyjnych. Zaleca się jednak zwracać uwagę na jakość i skład metalowego stopu. Wśród wad takich akcesoriów wymieniany jest dość długi czas nagrzewania. Możliwy jest jednak zakup kilkuwarstwowych modeli eliminujących ten problem.

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się również zakup patelni żeliwnej. Takie naczynia są wyjątkowo cenione przez wiele osób. Modele z tej kategorii doskonale rozprowadzają ciepło i długo trzymają temperaturę. Warto pamiętać o tym, że egzemplarze bez dodatkowej powłoki wymagają impregnacji przed pierwszym użyciem.

Rozważając zakup patelni aluminiowej należy przywiązać szczególną wagę do jakości materiału. Niskiej klasy stop może być podatny na odkształcenia. Egzemplarze wykonane z tego materiału są wyjątkowo lekkie i łatwe w czyszczeniu. Dobór modelu dopasowanego do własnego zapotrzebowania nie powinien stanowić problemu.