Blog z kuchnią na okrągło

Rodzaje szklanych salaterek — czy jest między nimi duża różnica?

Na pierwszy rzut oka salaterka jest rzeczą niezwykle prostą i wybiera się ją wyłącznie na podstawie wzornictwa i kolorystyki. Jednak asortyment oferuje nie tylko różne wzory, ale także materiały i rozmiary naczyń. Okazuje się, że w rzeczywistości nawet z salaterką wybór nie jest taki prosty.

Tak więc możliwe jest podzielenie całej masy misek sałatkowych na oddzielne typy według kilku cech jednocześnie.

Typ

Na początek warto określić rodzaj salaterki, czyli mówiąc prościej, do czego salaterka służy. Naczynia mogą być:

  • Do podawania (serwowania) — duże, głębokie, służące do umieszczania potraw na stole, dający gościom możliwość samodzielnego wyboru sałatki i nałożenia na talerz takiej porcji, na jaką mają ochotę. Zazwyczaj podaje się je z jakimś przyborem — albo zwykłą łyżką do sałatek lub szczypcami.
  • Do indywidualnego serwowania — małe talerzyki na podzielone wcześniej porcje sałatki. Stosuje się je najczęściej w kawiarniach, gdzie indywidualna wielkość porcji jest ściśle określona.
  • Z pokrywkami — w zależności od wielkości mogą służyć zarówno do serwowania, jak i do indywidualnego podawania, a także do przechowywania półfabrykatów, co jest szczególnie wygodne w domu.

Kształt

Kształt, jak również design są kwestiami ściśle indywidualnymi. Bezpośrednio na użytkowanie nie wpływają one w żaden sposób, ale warto o nich wspomnieć.

  • Okrągłe są najbardziej typowe, klasyczne i uniwersalne. Nadają się na większość okazji i dobrze komponują się z pozostałymi naczyniami służącymi do serwowania potraw.
  • Owalne są podobne do okrągłych, ale używa się ich rzadziej. Jednak niektóre sałatki, np. śledzie pod pierzynką, najczęściej podawane są właśnie w takich salaterkach.
  • Kwadratowe stały się popularne dość niedawno, ale teraz można łatwo znaleźć takie produkty o różnych kształtach i rozmiarach.

Zestawy czy pojedyncze salaterki?

Ostatnia rzecz, o której warto wspomnieć, to zestawy. Salaterki szklane sprzedawane są zarówno pojedynczo, jak i w zestawach. Ciekawą ofertę ma firma Technica. Indywidualnie można zazwyczaj kupić duże, głębokie elementy do serwowania, a małe miseczki do sałatek są najczęściej oferowane w zestawie 2-5 sztuk.