Blog z kuchnią na okrągło

Jak wybrać sztućce, by zaimponować gościom wyczuciem dobrego smaku i etykiety?

Sztućce należą do najważniejszych elementów wyposażenia domu, jednak wiele osób posługuje się zaledwie czterema podstawowymi ich rodzajami, które są niezbędne i które zastępują na co dzień też ich inne rodzaje. Tym absolutnym minimum jest widelec obiadowy, nóż obiadowy, łyżka stołowa i łyżeczka do herbaty. Na tej czwórce świat sztućców jednak się nie kończy. Jak wybrać sztućce, by zaimponować rodzinie i gościom znajomością etykiety i wszystkich subtelności związanych ze spożyciem posiłku?

Sztućce – mnogość rodzajów dla różnych zastosowań

Chociaż nie jest potrzebne wyposażenie się w każdy rodzaj sztućców, których istnieje naprawdę bardzo wiele, warto poszerzyć swoje wyposażenie o większą ich ilość, niż tylko klasyczna czwórka.

W przypadku łyżeczek warto jest więc posiadać nie tylko zwykłą łyżeczkę do herbaty, ale też łyżeczkę do kawy, łyżeczkę deserową, czy łyżeczkę do cukru.

Co do większych łyżek, powinno się posiadać standardowo łyżkę do zupy (czyli chochlę), łyżkę do lodów, dzięki której można łatwo je nałożyć, a także łyżkę do sosów i łyżkę do sałatek, którą ze specjalnym widelcem nakłada się te, które mają luźną konsystencję.

Mówiąc o widelcach, warto jest posiadać widelec do przystawek, który charakteryzuje się krótszymi ząbkami, a także widelczyk do deserów, posiadający dwa lub trzy ząbki i służący do spożywania między innymi ciast owocowych. Wiele osób też nie wyobraża sobie kuchni bez wspomnianego już widelca sałatkowego, który przypomina łyżkę i służy do nakładania sałatek. Chcąc dodatkowo zaimponować gościom, można też wyposażyć się w widelec półmiskowy, którym nakłada się plasterki wędlin i sera, a także specjalny widelec do ryb, posiadający cztery ząbki i jednocześnie szeroką główkę, którego powinno się używać podczas spożywania dań rybnych zamiast zwykłego widelca obiadowego. 

Materiał, z którego powinny być zrobione sztućce

Sztućce najlepiej powinny być wykonane ze stali zawierającej też nikiel i chrom. Najlepszym rodzajem stali chromowo-niklowej jest ta, która oznaczona jest jako 18/10 i zawiera ona 18% chromu i około 10% niklu. Chociaż taki stop jest najtrwalszy, nie zaleca się go w przypadku osób uczulonych na nikiel, które powinny kupować sztućce ze stali oznaczonej jako 18/0. 

Powyższe wskazówki na temat tego, jak wybrać sztućce powinny ułatwić decyzję każdemu, kto chce poszerzyć zakres tego wyposażenia, wprawiając gości w zachwyt i pękając z dumy podczas spotkań i rodzinnych uroczystości.