Blog z kuchnią na okrągło

Zimny dodatek do napojów

Napoje, które powinny być zimne, możemy ochłodzić na trzy różne sposoby. Pierwszy z nich i najwygodniejszy to przechowywanie butelki bądź kartonu w lodówce. Jeśli jednak napój jest poza lodówką i trzeba go szybko ochłodzić, przydatny będzie pojemnik na lód, czyli cooler.

Jak szybko ochłodzić napój?

Cooler to naczynie o podwójnych ściankach, które posiada właściwości izolacyjne. Może pomieścić od jednej do kilku butelek. Można je wypełnić kostkami lodu lub włożyć do niego wkłady chłodzące. Przeważnie chłodzi się w nim alkohol, ale można też użyć do innych napojów.

Pojemnik do lodu może mieć różne kształty. Może to być miska, wiaderko, tuleja i wiele innych. Przeważnie jest wykonany ze stali nierdzewnej.

Do czego kostki lodu?

Kostki lodu dodajemy do wielu napojów, szczególnie w letnie, gorące dni. Do ich zrobienia można wykorzystać pojemnik na kostki lodu, który jest na wyposażeniu każdej lodówki.

Kostki z lodu możemy urozmaicić, jeśli zrobimy je w nietypowym, ciekawym kształcie, albo z dodatkami. Do pojemniczków na kostki wkłada się małe owoce, takie jak maliny, jagody, borówki lub kawałki truskawek i zalewa się wodą.

Zamiast owoców można użyć liści mięty i melisy, albo płatków kwiatów. Kostki po wyjęciu wyglądają bardzo ładnie i z pewnością uatrakcyjnią rodzinne posiłki i spotkania ze znajomymi.

Co dla dzieci?

Jeśli organizujemy imprezę dla najmłodszych, to postarajmy się zaskoczyć je dodatkami do napojów. Poza kolorowymi szklaneczkami ze słomkami, można zrobić kostki lodu z zatopionymi w środku żelkami. Po rozpuszczeniu się kostki, dzieci na dnie szklaneczki będą miały niespodziankę w postaci kolorowych żelków.

Kostki kolorowe

Kolejny pomysł, to kostki z zamrożonego soku lub lemoniady. Można je zrobić w niebanalnych kształtach, takich jak owoce, kwiaty, serduszka czy zwierzątka.