Blog z kuchnią na okrągło

Zamrażarka skrzyniowa – z pełną czy przeszkloną pokrywą?

Gastronomiczne zamrażarki skrzyniowe oferowane są w dwóch wariantach – z pełnymi i przeszklonymi pokrywami. Co warto wybrać?

Przy zakupie zamrażarki gastronomicznej typu skrzyniowego warto zwrócić uwagę nie tylko na jej pojemność czy klasę energetyczną. Duże znaczenie ma także rodzaj jej pokrywy.

Zamrażarki oferowane są obecnie w dwóch wariantach:
• z pokrywą pełną
• z pokrywą przeszkloną

Jakie są najważniejsze zalety i wady tych typów zamrażarek skrzyniowych?

Zamrażarka z pełną pokrywą
Tego typu zamrażarka posiada pokrywę, która nie pozwala na inspekcję jej wnętrza. Pokrywa najczęściej ma kolor obudowy zamrażarki – biały, stalowy.

Urządzenia z takimi pokrywami zapewniają odpowiednią izolację, a także są wysoce odporne na uszkodzenia – nie dojdzie wtedy do rozbicia pokrywy, co jest możliwe wtedy, gdy jest ona przeszklona. Gdy jednak trzeba znaleźć coś w zamrażarce, trzeba ją otworzyć – poszukiwanie może powodować utratę zimna, więc sprzęt musi je ponownie wyprodukować, co zwiększa pobór prądu.

Zamrażarka z przeszkloną pokrywą
Z kolei zamrażarka skrzyniowa z przeszkloną pokrywą najczęściej używana jest w sklepach czy w gastronomii. Pozwala na sprawdzenie zwartości bez konieczności otwierania pokrywy.

Takie zamrażarki chronią przed nadmiernym zużyciem prądu – nie trzeba otwierać za każdym razem, ponieważ można łatwiej zlokalizować w nich potrzebne produkty zaglądając przez szkło. Dzięki temu zapewniają one efektywną, wydajną pracę.