Blog z kuchnią na okrągło

Kurkuma mielona – skuteczne odchudzanie?

Kurkumę kojarzymy głownie z kuchnią – ciemnożółty proszek jest popularną przyprawą kuchni azjatyckiej, ale coraz częściej spotyka się ją także w kuchni polskiej. Kurkuma mielona (https://planteon.pl/przyprawy-swiata/przyprawy-korzenne/kurkuma-mielona) ma także walory lecznicze. Wspomagając pracę układu trawiennego wpływa korzystnie na utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Czy kurkuma mielona odchudza?
Nie ma jeszcze takiego środka, który sam z siebie odchudza. Tak jest również w przypadku kurkumy mielonej – bezkrytyczne, niekontrolowane zajadanie się złotym proszkiem przyniesie więcej szkód niż pożytku.
Badania prowadzone w klinikach uniwersyteckich w USA potwierdziły skuteczność diety redukcyjne wspomaganej preparatami zawierającymi kurkumę. Odchudzanie kurkumą ma związek z wysoką bioaktywnością tej rośliny. Kurkuma mielona wspomaga pracę wątroby- intensyfikuje produkcję żółci, przez co łatwiej i szybciej trawione są tłuszcze. Kurkuma przyspiesza przemianę materii.

Kurkuma mielona czy tabletki?
Na rynku są preparaty farmaceutyczne zawierające kurkumę. Jeśli już koniecznie chcemy lub musimy kupić taki produkt, to niech jego źródłem pochodzenia będzie apteka lub certyfikowany sklep zielarski.
Zdecydowanie lepiej, a przede wszystkim bezpieczniej jest zażywać produkty naturalne. Kurkuma jest najbardziej skuteczna w połączeniu z piperyną oraz kapsaicyną. Te składniki znajdują się w pieprzu czarnym i papryce. W każdej mieszance curry, której podstawą jest kurkuma zawarty jest także pieprz czarny. Żeby przyspieszyć spalanie tłuszczu do potraw należy dodawać kurkumę i pieprz lub paprykę ostrą, albo gotowe mieszanki przypraw typu curry. Kurkuma mielona ponadto wspomoże nasz system immunologiczny – w dobie pandemii Covid-19 przyda się każdy sposób na wzmocnienie odporności organizmu. Nie bez znaczenia jest też dobroczynne działanie kurkumy jako substancji wspomagającej oczyszczanie organizmu z produktów ubocznych stresu czy wysiłku fizycznego, jakimi są wolne rodniki.