Blog z kuchnią na okrągło

Jak kupić dobrą kawę?

Każdy miłośnik kawy wie, że dobra kawa to podstawa poprawnie rozpoczętego poranka. Picie byle jakiej, pierwszej z brzegu kawy to po prostu ujma na honorze, ale też na guście i smaku. Powstaje zatem pytanie, jak wybrać dobrą kawę?

Najlepsza kawa ziarnista czy mielona?

kawa ziarnista

Podstawowym problemem, jaki spotyka osobę kupującą kawę, jest konieczność podjęcia wyboru pomiędzy kawą ziarnistą a tą mieloną wcześniej przez producenta. Nie da się ukryć, że dobra kawa ziarnista jest po każdym względem lepsza od tej wcześniej już zmielonej. Nie chodzi tu nawet o to, że uzyskuje się z niej lepszy i pełniejszy smak, który jest zasługą świeżości własnoręcznie zmielonej kawy, lecz w głównej mierze tym, że po samodzielnym jej zmieleniu, ma się pewność, że to, co za chwile będzie zaparzone, to faktycznie kawa. Bardzo często, nawet w przypadku tych droższych kaw, zawarty jest wypełniacz pod różnymi postaciami, który ma spowodować zwiększenie objętości opakowania, niekoniecznie samą kawą. Oczywiście przekłada się to na smak kawy.

Inne ważne cechy podczas wyboru kawy

Oprócz tego, czy kawa jest mielona, czy też ziarnista, bardzo ważne jest także to, z jakiego pochodzi kraju, a nawet regionu świata. Zdecydowanie najlepsze kawy pochodzą z miejsc górzystych, gdzie panuje odpowiedni klimat, nasłonecznienie i wilgotność, które sprzyjają poprawnemu rozwijaniu się tej rośliny.
Drugim bardzo ważnym aspektem jest świeżość. Ma to znaczenie zarówno w przypadku wersji zmielonej wcześniej, jak i oczywiście ziarnistej. Przyjmuje się, że kawa powinna być spożywana maksymalnie do 2 lat od jej wypalenia. Gwarantuje to, że będzie posiadała odpowiednio dobre walory smakowe.
Ostatnim aspektem jest rzecz jasna cena. Wiele osób uważa, że im jest ona wyższa, tym większa szansa na kupno dobrej kawy. Nic bardziej mylnego, ponieważ wiele kaw sieciowych, które posiadają bardzo wysoką cenę, tak naprawdę niewiele mają wspólnego z dobrą kawą.