Blog z kuchnią na okrągło

Jakie patelnie do naleśników warto kupować?

Patelnie gastronomiczne do naleśników to sprzęt, co do którego trzeba mieć specjalne wymagania. Kupując patelnie do naleśników, trzeba zwrócić szczególną uwagę na klasę materiału. Okazuje się, iż tylko wysokiej jakości powłoki zagwarantują, iż ciasto nie będzie przywierać do dna patelni. Ponadto odpowiedniej jakości patelnia sprawi, że naleśniki będą się równomiernie smażyć. Warto dowiedzieć się, jaka powinna być gastronomiczna patelnia do naleśników.

Gastronomiczna patelnia do naleśników – jaką wybrać?

Gastronomiczne patelnie do naleśników powinny być przede wszystkim:
– funkcjonalne
– odporne na uszkodzenia mechaniczne
– łatwe w czyszczeniu
– wykonane z wysokiej klasy materiału

Obecnie bardzo chętnie kupowane są modele z powłoką ceramiczną. Tego typu wersje można spotkać w większości sklepów. Bardzo dużo osób decyduje się na ich kupno głównie ze względu na elegancki wygląd. Bardzo ważną kwestią w czasie kupna patelni do naleśników jest równomierne rozprowadzanie ciepła, dzięki czemu możliwe jest perfekcyjne smażenie naleśników. Warto zaznaczyć, że długie utrzymywanie ciepłą doprowadza do tego, iż można pozostawić gotowe ciasto na patelni do naleśników, żeby nadal miało odpowiednią temperaturę.

Patelnie do naleśników – jakie wybrać?

Obecnie bardzo popularne są patelnie przeznaczone do naleśników ze sklepu Technica, które zrobione są z ceramiki bądź teflonu. Wyróżniają się one bardzo wysoką odpornością na temperatury. Pomimo tego, że powłoko ceramiczna jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, to także zalecane jest stosowanie akcesoriów z drewna bądź silikonu – mowa tutaj głównie o łopatkach. Gastronomiczną patelnię do naleśników najlepiej będzie zamówić od sprawdzonego oraz renomowanego producenta. Patelnia zrobiona z wysokiej klasy materiałów powinna posłużyć w restauracji przez wiele lat.