Ziołolecznictwo i medycyna alternatywna zyskują co raz więcej entuzjastów. Dlaczego? Wiele osób nie ufa koncernom farmaceutyczny i woli leczyć się tym, co stworzyła dla nas Matka Natura. Jednym z bardzo pożądanych ziół jest lawenda.
Suszona lawenda – zastosowanie
Lawenda suszona stała się alternatywą dla środków uspokajających. Zdaniem wielu, ma zbawienny wpływ na układ nerwowy oraz ułatwia zasypianie. Istnieją także opinie, że pomaga ona w walce z depresją (poprawia wychwyt zwrotny serotoniny), aczkolwiek są to jak dotąd informacje niepotwierdzone. Kurację ziołami, w tym lawendą, zaleca się osobom nadpobudliwym ruchowo, z zespołem niespokojnych nóg jak również z objawami nerwicy – lękowej i natręctw.
Lawenda w kosmetologii
Lawenda suszona może służyć jako kosmetyk. Wiele kobiet robi w domu specjalne toniki do skóry twarzy na bazie lawendy, która pomaga w odpowiednim nawilżeniu oraz utrzymania prawidłowego pH skóry. Ponadto stosowanie lawendy zaleca się osobom cierpiącym na trądzik; okłady z tego zioła można stosować codziennie. W aptece również można kupić wiele preparatów do codziennej pielęgnacji skóry. Są to:
- kremy do rąk,
- balsamy do ciała,
- pomadki ochronne do ust,
- szampony i odżywki do włosów,
- toniki do twarzy.
Lawenda doskonale sprawdza się także jak jedna substancji w produktach przeznaczonych do mycia – na przykład w mydle czy żelach pod prysznic. Ich stosowanie pomaga utrzymać odpowiedni pozom nawilżenia skóry, a także sprawić, by była miękka i jedwabista w dotyku. Dobre efekty przynosi łączenie ze sobą produktów na bazie lawendy, np. żelu pod prysznic i balsamu do ciała.
Lawenda w szafie
Choć ze zdrowiem i urodą nie ma to zbyt wiele wspólnego, warto wspomnieć o najczęstszym zastosowaniu lawendy. Dzięki jej niepowtarzalnemu aromatowi jest wykorzystywana do produkcji różnego rodzaju odświeżaczy powietrza – w sprayu lub w postaci zapachowych saszetek do umieszczenia w szafie, dzięki którym pozostawione w nich ubrania zawsze mają świeży lawendowy zapach.
Najnowsze komentarze