Blog z kuchnią na okrągło

Rodzaje patelni grillowych

Wybierając patelnię do gotowania potraw metodą grillowania, warto ocenić zalety i wady każdej opcji. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na preferencje smakowe swoich gospodarstw domowych, ilość planowanych potraw i rodzaj płyty kuchennej w kuchni.

Kształt

Patelnie do grillowania według kształtu dzielą się na okrągłe, podłużne (owalne), kwadratowe i prostokątne.

Okrągła patelnia grillowa z pokrywą (dostępna np. tutaj) to klasyczny wybór do gotowania „na żywo”. Imponująca grubość dna i ścianek pozwala na utrzymanie wysokiej temperatury wewnątrz, co umożliwia szybkie gotowanie potraw. Żebra na dnie zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi gotowanych elementów z powierzchnią do gotowania. Specjalne rowki umożliwiają ściekanie płynów (marynat i soków), dzięki czemu produkt nie „traci kształtu”. Potrawy gotowane są strumieniem gorącego powietrza i stają się kruche i soczyste, zachowując przy tym swój doskonały wygląd.

Bardziej oryginalnymi wariantami są kształty kwadratowe. Nie mają one żadnych zalet w stosunku do okrągłych, ale wielu uważa, że są wygodniejsze do umieszczenia w zmywarce lub w szafkach do przechowywania naczyń. Warto również zwrócić uwagę na to, że kwadratowa patelnia grillowa mieści więcej produktów. Tutaj jednak wszystko zależy od porównywanego obszaru produktów. Ale wyjątkowo, te modele są bardziej wszechstronne, mogą gotować prawie wszystko — mięso, ryby, warzywa.

Nabywcom oferowane są również kształty owalne i prostokątne, które idealnie nadają się do dań rybnych. Ryby można przyrządzać w całości lub w dużych kawałkach.

Średnica i wysokość

patelnia do grillowania
  • wysokie ścianki (wyższe w przypadku gotowania mięsa niż ryb i warzyw),
  • żebrowane dno (specjalne żebra patelni powinny mieć wysokość od 0,5 cm i więcej),
  • średnicę, która odpowiada powierzchni grzewczej płyty.

Patelnia grillowa spełnia swoje zadanie skutecznie, posiadając:

Patelnie, które są używane wyłącznie do gotowania warzyw, mogą mieć ścianki o grubości około 2 cm. Tego wystarczy, ponieważ takie danie wymagają mniej czasu na gotowanie. Mięso będzie wymagało innej wysokości ściany. Im wyższe ściany, tym więcej gorącego powietrza powstanie w środku.