Blog z kuchnią na okrągło

Sprzęt gastronomiczny – nowy czy używany?

Profesjonalne wyposażenie to podstawa, bez której prawidłowe funkcjonowanie lokalu gastronomicznego jest niemożliwe. Niestety jego zakup wiąże się z dużym nakładem finansowym. Z tego względu każdy przedsiębiorca zastanawia się, czy zakup używanego sprzętu jest dobrą alternatywą. Postaramy się pomóc w podjęciu decyzji

Sprzęt nowy i używany

Nie ulega wątpliwości, że zarówno pierwsza, jak druga opcja posiada szereg określonych wad i zalet. Najważniejszą zaletą kupna nowego wyposażenia jest pewność, że sprzęt będzie działał przez długie lata. Ponadto na początkowy okres użytkowania przysługuje gwarancja. Tego typu sprzęt charakteryzuje się również wieloma walorami estetycznymi. Niestety nowe wyposażenie jest drogie.Jak wypada sprzęt używany w porównaniu z nowym?

kliknij w obrazek aby sprawdzić katalog

W drugiej strony w przypadku sprzętu używanego mamy pewność znacznie niższej ceny. Niestety w takiej sytuacji musimy umieć samodzielnie ocenić, czy stan techniczny określonego sprzętu pozwoli na jego długie i efektywne użytkowanie. Ponadto w przypadku usterki nie możemy liczyć na pokrycie naprawy przed gwarancję. Niezależnie od tego, jaki sprzęt bierzemy zawsze powinien pochodzić od renomowanego producenta sprzętu gastronomicznego, jak Stalgast.

Odpowiedni serwis

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup nowoczesnego sprzętu prosto od producenta, czy też postanowiliśmy postawić na używane wyposażenie lokalu zawsze powinniśmy zwracać uwagę na serwis. Istotne jest, aby producent naszego sprzętu gwarantował bardzo łatwy dostęp do usług serwisowania. Dlaczego jest to ważne?

Nie ulega wątpliwości, że problemy z funkcjonalnością sprzętu bezpośrednio wpływają na działanie całego lokalu gastronomicznego. Dlatego niezależnie od tego czy korzystamy ze sprzętu firmy Stalgast, czy też innego producenta zawsze powinniśmy dowiedzieć się na jakich warunkach odbywa się serwisowanie sprzętu.