Blog z kuchnią na okrągło

Jak wybrać dobrą gofrownicę?

Nawet najlepszy przepis na gofry nie pozwoli stworzyć idealnego przysmaku, jeśli nie będzie on przygotowany przy pomocy profesjonalnego urządzenia najlepszej jakości. Tylko czym się kierować przy wyborze gofrownicy, aby przygotowywać w niej gofry znane znad można czy lokalnych cukierni? 

Na co zwrócić uwagę wybierając gofrownice? 

Wybierając gofrownicę należy kierować się przede wszystkim czterema parametrami:

1. Moc. To bardzo ważny parametr, gdyż to od niego zależy czas pieczenia gofrów. Im moc jest większa tym gofry powstają szybciej. 

2. Kształt i wielkość gofrów. We wnętrzu gofrownicy znajdują się specjalne płytki na których będą gofry pieczone – tu wybór jest dowolny, każdy może dobrać wielkość i kształt powstających przysmaków do własnych preferencji. 

3. Powierzchnia płytki. Warto zwracać uwagę na materiał, z jakiego została zrobiona płytka, bowiem wpływa to nie tylko na szybkość, ale również i efektywne pieczenie gofrów. 

4. Firma. Warto zwrócić na to uwagę decydując się na zakup urządzenia wysokiej klasy. 

Ciekawe funkcje dodatkowe

Decydując się na zakup gofrownicy warto także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje oferowane przez producentów tego rodzaju urządzeń. Te najbardziej przydatne można uznać:

– możliwość przechowywania urządzenia w pionie – to cecha szczególnie pożądana przez posiadaczy małych i ciasnych kuchni, 

– wyposażenie urządzenia w termostat, 

– wyposażenie urządzenia w uchwyty termoizolacyjne, 

– kontrolną lampkę informującą o gotowości urządzenia do podjęcia pracy.

Mamy nadzieję, że już będziesz wiedzieć, jak wybrać właściwą gofrownicę. Jeśli jesteś miłośnikiem tych puszystych pyszności sprawdź również jak zrobić idealne ciasto na gofry!