Blog z kuchnią na okrągło

Dlaczego warto stosować pieprz czarny w ziarnach?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pieprz czarny w ziarnach jest przyprawą charakteryzującą się bardzo cennymi właściwościami prozdrowotnymi.

Właściwości zdrowotne pieprzu czarnego

Warto wiedzieć, że pieprz czarny w ziarnach jest źródłem składników mineralnych, do których koniecznie trzeba zaliczyć potas, sód, żelazo, wapń, mangan, magnez, selen czy fosfor. Ponadto dostarcza mnóstwo cennych antyoksydantów, dzięki którym może zwalczać bardzo szkodliwe dla zdrowia wolne rodniki. Należy zaznaczyć, że spowalnia także proces starzenia. Pieprz czarny w ziarnach charakteryzuje się także właściwościami antybakteryjnymi. W ten sposób przyprawa wspiera organizm w walce z licznymi infekcjami czy wzmacnia układ odpornościowy.

Czy pieprz czarny pomaga na odchudzanie?

Czarny pieprz w ziarnach rekomendowany jest również na odchudzanie, ponieważ znacznie intensyfikuje proces trawienia. Do atutów omawianej przyprawy trzeba również zaliczyć fakt, że wzmaga wydzielanie soku żołądkowego oraz zdecydowanie zwiększa wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.

Zaletą pieprzu czarnego w ziarnach jest także wpływanie na przyspieszenie przemiany materii, a także podziały komórek tłuszczu. Nie można zapomnieć, że odchudzające właściwości omawiana przyprawa zawdzięcza zawartości piperyny, czyli organicznego związku chemicznego, który należy do alkaloidów. Piperyna znajduje się we wierzchniej warstwie owoców pieprzu. Ten organiczny związek pobudza krążenie krwi, a także wpływa na oddziałuje na przyspieszenie metabolizmu.