Blog z kuchnią na okrągło

Różnorodność przypraw – niezwykłe przemiany kulinarne

Większość z nas nie gotuje na co dzień wymyślnych, wieloskładnikowych dań. Brakuje na to czasu, a często także energii – znacznie chętniej sięgamy po sprawdzone, ulubione potrawy, które możemy przygotować w kilka chwil. By dodać do nich nowy element, nie trzeba jednak uczyć się skomplikowanych przepisów. Wystarczy skorzystać z bogactwa naturalnych przypraw.

Przyprawy, które odmienią proste dania

Z nagłym spadkiem kreatywności kulinarnej możemy sobie poradzić bardzo prosto. Odwiedźmy dobrej jakości sklep z przyprawami, gdzie uważnie przyjrzymy się kolorowym proszkom, korzeniom i suszom, zamkniętym bezpiecznie w słoikach. Już chwila kontaktu z tym bogactwem natury ma szansę sprawić, że w naszej głowie pojawią się nowe idee.

Dzięki tym inspiracjom warzywa z ryżem czy kasza nie będą smakować tak samo. Brak czasu nie powinien być tu problemem. Ofertę sklepu Planteon z przyprawami możemy także spokojnie przejrzeć przez internet, porównując ją w zawartością naszych szafek kuchennych.

Przyprawy korzenne – duża moc w małej szczypcie

Nie wszyscy wiedzą, że częścią tradycyjnej, szlacheckiej kuchni polskiej od wiek wieków były także sprowadzane z daleka przyprawy korzenne. Dodawano je do zup, mięs i sosów w bardzo dużych ilościach oraz zestawieniach, które wzbudziłyby dziś nasze zdziwienie.

Warto wrócić do ich stosowania również w przypadku mniej wystawnych, zwyczajnych dań. Jeśli brakuje nam pomysłu, jak ożywić smak zupy, gotowanych ziemniaków czy zapiekanki, z pomocą przyjdzie gałka muszkatołowa, odrobina cynamonu czy kardamonu, a może aijwan lub imbir. Uważajmy przy tym, by nie przesadzić – w przypadku przypraw korzennych mniej znaczy więcej!