Blog z kuchnią na okrągło

Poprawa efektywności lokalu gastronomicznego

Chcąc, aby lokal gastronomiczny wydawał posiłki sprawnie, a utrzymanie kuchni w czystości nie stanowiło problemu, powinniśmy zainwestować w odpowiedni sprzęt, który poprawi efektywność działań kucharzy. Jest to między innymi patelnia gastronomiczna.

Czy patelnia jest użyteczna?

Główną zaletą jest przyśpieszenie wydawania posiłków, które wymagały smażenia, podsmażania lub duszenia. Specjalistyczna patelnia dla gastronomi to urządzenie elektryczne lub gazowe, które poprzez dużych rozmiarów oraz równomiernie ogrzewaną misę może sprostać w obsłudze bardzo obłożonej restauracji lub wydarzeń jak wesela.

Na rynku dostępnych wiele modeli patelni gastronomicznych pochodzących od różnych producentów. Zwykle wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej, posiadają możliwość regulacji temperatury nawet do 300 stopni oraz są zabezpieczone termostatem przed przegrzaniem.

W zależności od wielkości misy na patelni w ciągu godziny możemy przygotować od kilkudziesięciu do 150-200 sztuk kotletów. Patelnie odznaczają się sporymi rozbieżnościami w cenie. Najtańsze dostępne modele możemy zakupić od 2000 złotych. Patelnie o najwyższej efektywności działania mogą kosztować nawet 15000 złotych.

Higiena i wytrzymałość

Sprzęt wykonany jest ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie musimy obawiać się żadnych mechanicznych lub chemicznych uszkodzeń powierzchni. Upadający sprzęt lub zastosowanie mocnych środków czyszczących nie wpłynie na powierzchnie. Ponadto dzięki obecności na powierzchni tlenku chromu sprzęt jest odporny na korozję.