Blog z kuchnią na okrągło

Wymiary tortownic

okrągła tortownica

Tortownice możemy wybierać nie tylko pod względem ceny, ale i materiału, z jakiego są wykonane. To właśnie materiał ma znaczący wpływ na to, ile konkretnie zapłacimy za daną formę. Jednak nie jest to wyznacznik ceny. Ogromne znaczenie ma również wielkość tortownicy, określana jako jej średnica. Im większa blacha, tym wyższa jej cena.

Wymiary tortownic

Wymiar tortownicy (sprawdź na ostry-sklep.pl) ma wpływ na to, jaki docelowo tort otrzymamy. Im większa blacha, tym większe ciasto, bardziej podzielne w przypadku wielu gości. W trendach są też bardzo małe tortownice, z których otrzymujemy ciasta „na jedną porcję”. Pełnią one bardziej funkcje ozdobne, dla niektórych to wręcz małe dzieła sztuki, tylko z ich podzielnością na porcje jest kiepsko.

Wymiary tortownicy mogą być bardzo różne. Średnica formy do pieczenia może być bardzo mała (tylko 10 cm) lub bardzo duża (ponad 30 cm). Formę możemy dostać w wielu wymiarach i tylko od nas zależy, jakie będą idealne dla nas. Najlepiej oczywiście mieć kilka form, co zdecydowanie ułatwia podjęcie decyzji, jakiej wielkości tort przygotujemy.

Tortownice mogą być duże, jak i małe, a dodatkowo ich wybór może być podyktowany też ich wysokością. I tu mówimy o tortownicach wysokich lub niskich. W wysokich tortownicach możemy upiec ciasto, które bez problemu możemy później podzielić na dwa- lub więcej tzw. blatów. To zdecydowanie ułatwia przygotowywanie tortów, które mają mieć kilka pięter lub jeśli lubimy po prostu przygotowywać bardzo wysokie ciasta. Często też w danym przepisie mamy od razu wyszczególnione jaka forma, o jakich wymiarach będzie nam do niego potrzebna.