Blog z kuchnią na okrągło

Ciemna strona barwników spożywczych

Barwniki spożywcze występują w naszym codziennym życiu, w miejscach, w których byśmy się ich nawet nie spodziewali. Używa się ich przykładowo, aby pomarańczowy kolor pomarańczy był jaśniejszy i bardziej jednolity. Poza tym tworzą one brązowe barwy w colach, stosowane są w cukiernictwie do dekorowania ciast lub babeczek, cukierków oraz niezliczonych, wielokolorowych potraw i napojów, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Są w tak wielu produktach spożywczych, że tak naprawdę prawie nie zastanawiamy się, jak stały się tak żywe i kolorowe, a większość z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń z nimi związanych. Sztuczne kolory zawierają różne substancje chemiczne i zwykle pochodzą z produktów ropopochodnych. Dogodnie są one dostępne w różnych postaciach, w tym w postaci płynów, proszków, żeli i past.

Względy bezpieczeństwa

Chociaż sztuczne barwniki zostały powiązane z reakcjami alergicznymi i innymi problemami zdrowotnymi, w tym zmianami zachowań u dzieci, krajowe organizacje nadal pozwalają na ich stosowanie w żywności. Jednym z najbardziej problematycznych barwników jest żółty # 5, E102, tartrazyna, stosowany do barwienia napojów bezalkoholowych i napojów energetycznych, mieszanek ciast, słonych przekąsek, zboża, i wielu innych. Istnieją badania wskazujące, że barwnik ze smoły węglowej powoduje raka i wywołuje ataki astmy, reakcje skórne i nadaktywność u dzieci. Tartrazyna została już zakazana w Norwegii, Austrii i Finlandii.

Naturalne barwienie żywności

Naturalne barwniki żywności są zwolnione z certyfikacji. Chociaż są one uważane jako naturalne, tak na prawdę mają kontakt z substancjami typu: heksan, aceton i innymi rozpuszczalnikami używanymi do rozbicia ścian komórkowych owoców lub warzyw, z których pochodzą, aby wyodrębnić kolory. Inną kwestią jest to, że niektóre naturalne barwniki spożywcze są powiązane z poważnymi reakcjami alergicznymi, a także z innymi problemami zdrowotnymi.